Rząd chce zmian w zasadach ustalania płacy minimalnej
14/12/2018Czy opłaca się korzystać z ulgi na start?
11/01/2019Niekiedy można usłyszeć stwierdzenie, że prawo do strajku jest jednym z podstawowych praw pracowniczych. To prawda, jednak nie oznacza to, iż prawo to może być wykonywane w dowolny sposób. Wręcz przeciwnie – ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych reguluje, w jakich przypadkach strajk jest legalny, a w jakich nie, a tym samym nie korzysta z ochrony prawnej. Co więcej, w niektórych zawodach (związanych np. z zapewnieniem bezpieczeństwa ludności, czy sprawnym funkcjonowaniu instytucji państwowych) prawodawca postanowił, że w ogóle nie ma możliwości legalnego podejmowania strajku. Niestety ostatnio coraz częściej próbuje się obchodzić te regulacje masowym przechodzeniem przez pracowników na zwolnienia chorobowe.
Chorobowe to nie strajk
W ostatnim czasie tę „modę” zapoczątkowali policjanci, którzy niespotykaną w skali kraju „epidemią” uzyskali zapewnienie spełnienia swoich żądań m.in. płacowych. Obecnie po rozwiązanie to sięgnęli pracownicy administracyjni sądów, a z zapowiedzi medialnych wynika, iż podobne zamiary przejawiają zatrudnieni w innych organach państwowych. To z kolei może stanowić pewną zachętę także dla pracowników sektora prywatnego. Jednak z całą stanowczością trzeba podkreślić, iż tego typu praktyki są nielegalne i umożliwiają pociągnięcie do odpowiedzialności zarówno pracowników, jak i lekarzy wystawiających zwolnienia lekarskie bez wyraźnych wskazań medycznych. Co w takiej sytuacji może zrobić pracodawca?
Co może zrobić pracodawca?
Pracodawca ma prawo przede wszystkim domagać się przeprowadzenia kontroli prawidłowości korzystania ze zwolnienia lekarskiego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W wielu przypadkach jest to najprostszy sposób ustalenia, czy pracownik rzeczywiście nie może stawić się do pracy z powodu choroby. Warto pamiętać, że prawo samodzielnej kontroli prawidłowości wystawienia zwolnienia lekarskiego oraz wykorzystywania go przez pracownika przysługuje jedynie tym pracodawcom, którzy zatrudniają więcej niż 20 osób. Jednak, nawet w przypadku, gdy pracodawca stwierdzi, że zwolnienie zostało wystawione niezgodnie z przepisami, musi zwrócić się o wyjaśnienie sprawy do właściwej terenowej jednostki ZUS.