Dokumentację pracowniczą trzeba dostosować do nowych wymogów
29/01/2019Czy warto współpracować ze skarbówką? Ministerstwo przygotowuje specjalne rozwiązania
04/04/2019Każda kontrola to prawdziwa zmora prowadzących własny biznes – i nie chodzi tutaj o uczciwych przedsiębiorców, którzy zarówno w swojej działalności, jak i sposobie jej rozliczania zawsze postępują zgodnie z prawem. Wiadomo, że w gąszczu ciągle zmieniających się i różnorodnie interpretowanych przepisów bardzo łatwo o pomyłkę, czy niedopatrzenie które może mieć poważne konsekwencje. Zagrożenie to dotyczy zwłaszcza spraw podatkowych, stąd tym bardziej należy pamiętać, że od Nowego Roku Krajowa Administracja Skarbowa otrzyma nowe kompetencje kontrolne.
Do kontroli wystarczy legitymacja
Jedną z najpoważniejszych – i dodajmy od razu budzących największe kontrowersje zmian – jest umożliwienie przeprowadzenia kontroli celno-skarbowej jedynie po okazaniu przez kontrolującego swojej legitymacji służbowej. Zgodnie z wchodzącą w życie 2 stycznia 2019 roku nowelą, w przypadku nieobecności kontrolowanego, reprezentanta kontrolowanego lub pełnomocnika, kontrola celno-skarbowa będzie mogła być wszczęta po okazaniu legitymacji służbowej pracownikowi kontrolowanego podmiotu. W praktyce oznacza to, iż nawet po okazaniu legitymacji pracownikom nie związanym z merytorycznymi aspektami prowadzonej działalności gospodarczej – np. sprzątaczce, czy portierowi – funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej będą mogli swobodnie prowadzić swoje czynności.
Jednak nie oznacza to samowoli
Nie oznacza to, że funkcjonariusze nie będę musieli dostarczyć kontrolowanemu stosownego upoważnienia – jednak czynność ta będzie mogła zostać dokonana w późniejszym terminie. W każdym razie przedsiębiorca musi liczyć się z tym, że skarbówka przeprowadzi u niego kontrolę nawet w sytuacji, gdy będzie on nieobecny w firmie z przyczyn obiektywnych (np. wyjazdu służbowego). Na marginesie warto wspomnieć, że funkcjonariusze KAS otrzymają także szereg nowych uprawnień, m.in. w zakresie prowadzenia kontroli na podstawie stałego upoważnienia m.in. w zakresie posiadania, produkcji i dystrybucji automatów do gier, czy stosowania znaków akcyzy i oznaczania nimi wyrobów akcyzowych.