Nadejście Nowego Roku dla wielu osób oznacza nadzieje na nowe perspektywy i projekty, które mają przynieść rozwój prowadzonej działalności gospodarczej. Biorąc pod uwagę „roczny” sposób planowania wielu przedsięwzięć, czy sposobu ich rozliczania, nie jest to niczym dziwnym. Z podobnego założenia wychodzi ustawodawca, który właściwie każdego roku 1 stycznia wyznacza datę wejścia w życie wielu – najczęściej bardzo istotnych – zmian w prawie. Nie inaczej będzie w nadchodzącym roku, kiedy na nowości muszą przygotować się wszyscy pracodawcy, m.in. w zakresie sposobu prowadzenia akt pracowniczych.
Podstawową zmianą w sposobie prowadzenia akt pracowniczych wprowadzaną wraz z Nowym Rokiem jest dodanie ich nowej, czwartej części (D). W nowym stanie prawnym w części A akt pracowniczych będą przechowywane wszystkie dokumenty związane z procesem rekrutacji na dane stanowisko, w części B dotyczące nawiązania stosunku pracy oraz przebiegu zatrudnienia, natomiast w części C dokumenty związane z ustaniem zatrudnienia. W nowej części D zostaną zarchiwizowane dokumenty poświadczające ponoszenie przez pracownika odpowiedzialności porządkowej lub odpowiedzialności określonej w innych przepisach. Poza tym ustawodawca przewidział, że – co do zasady – wszystkie dokumenty będą przechowywane w kolejności ich wytworzenia.
Powyższe zmiany dotyczą przede wszystkim osób zatrudnionych po 1 stycznia 2019 roku. Jednak nie oznacza to, iż w dotychczas wytworzone akty mogą spokojnie „leżakować” na półce w kadrach, czy księgowości. Co prawda w przypadku dokumentacji archiwalnej, czy też dotyczącej pracowników kontynuujących zatrudnienie po Nowym Roku, pracodawca będzie miał wybór co do stosowania nowych, bądź starych zasad, jednak zostaną na niego nałożone obowiązki w zakresie sposobu przechowywania akt. Bez względu na to, kiedy zostaną one wytworzone pracodawca będzie musiał zabezpieczyć je przed zniszczeniem, bądź dostępem do nich osób nieuprawnionych.