Ulga na start – nowe ułatwienie dla rozpoczynających działalność gospodarczą
10/08/2018Idą zmiany w prawie pracy
27/08/2018Każdy prowadzący działalność gospodarczą potwierdzi, że obciążenia, które trzeba odprowadzić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stanowią jedne z głównych kosztów prowadzenia własnego biznesu. Stąd też jakiekolwiek preferencyjne zmiany prawa w tym zakresie są dużą ulgą dla wszystkich prowadzących działalność gospodarczą. W tej perspektywie warto przyjrzeć się bliżej uchwalonej niedawno przez Parlament ustawie wprowadzającej „mały ZUS” dla niektórych firm, która obok „ulgi na start” stanowi niezwykle ciekawą ofertę dla przedsiębiorców.
„Mały ZUS” – główne założenia
Od 1 stycznia 2019 roku przedsiębiorcy, których miesięczny przychód nie przekroczy 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę będą mogli skorzystać z preferencyjnej składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wynoszącej 660 zł. Biorąc pod uwagę aktualny poziom płacy minimalnej z ulgi skorzystają ci przedsiębiorcy, których miesięczny przychód nie przekroczy 5 250 zł. Oczywiście połączenie „małego ZUS-u” z wysokością minimalnego wynagrodzenia pozwoli na łatwe waloryzowanie tej preferencji. Jednak należy pamiętać, że oferta ta skierowana jest jedynie do prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, a więc nie skorzystają z niej np. wspólnicy spółki cywilnej, czy jakiejkolwiek spółki prawa handlowego.
Zasady korzystania z „małego ZUS-u”
Podobnie, jak w przypadku „ulgi na start” ustawodawca przewidział szereg ograniczeń dla chcących płacić obniżoną składkę na ZUS. Przede wszystkim będą oni musieli prowadzić działalność co najmniej przez 60 dni w poprzednim roku kalendarzowym oraz nie będą mogli świadczyć usług na rzecz byłego pracodawcy, co ma przeciwdziałać proponowaniu pracownikom samozatrudnienia. Poza tym z „małego ZUS-u” będzie można skorzystać maksymalnie przez trzy lata w ciągu pięciu lat prowadzenia działalności gospodarczej. Biorąc pod uwagę wcześniej przyjętą „ulgę na start” rozpoczynający obecnie działalność gospodarczą nawet przez kilka lat będą mogli korzystać z preferencyjnych składek na ubezpieczenie społeczne.