Marzenia o spadku na zawsze odmieniającym sytuację finansową są domeną nie tylko bohaterów filmów i seriali. Niestety rzeczywistość „spadkowa” rzadko kiedy wygląda tak różowo, a często wraz z różnymi składnikami majątku osoby zmarłej można odziedziczyć także jego długi. To z kolei otwiera poważne problemy – zwłaszcza w przypadku, gdy spadkodawca zalegał z różnego rodzaju płatnościami wobec państwa.
W żadnym przypadku śmierć osoby fizycznej nie oznacza, że jej długi zostają anulowane – wraz ze spadkiem przechodzą one na spadkobierców. Jednak od kilku lat w polskim prawie obowiązuje zasada, zgodnie z którą spadkobiercy odpowiadają za takie długi tylko do wysokości odziedziczonego majątku. Nie zmienia to jednak faktu, że wraz z przyjęciem spadku trzeba liczyć się z koniecznością spłaty zobowiązań spadkodawcy. Analogiczne rozwiązania dotyczą konieczności uregulowania przez spadkobierców różnego rodzaju należności publicznoprawnych, np. podatków, czy składek na ZUS.
Przede wszystkim należy wskazać, że odpowiedzialność spadkobierców dotyczy składek na Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz na ubezpieczenie zdrowotne. W przypadku nieuregulowanych należności wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ich egzekucja od spadkobierców możliwa jest od momentu stwierdzenia nabycia spadku. Dopiero po dokonaniu tej czynności ZUS może wydać decyzję, w której stwierdza obowiązek spadkobierców pokrycia zadłużenia spadkodawcy. Warto pamiętać, że ich odpowiedzialność jest solidarna, co oznacza, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych może zażądać spełnienia świadczenia od każdego ze spadkobierców. Jednak, w przypadku, gdy wspomniana decyzja wystawiana jest już po podziale spadku, spadkobiercy odpowiadają do wysokości swojego udziału. Oczywiście spadkobiercy mogą odwoływać się do sądu od decyzji ZUS – dopiero jej uprawomocnienie się oznacza możliwość rozpoczęcia egzekucji.