Koszty procesu w procesie cywilnym
01/10/2019Znaczenie wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dla spraw kredytów frankowych (wyrok TSUE w sprawie C-260/18)
11/10/2019Od kiedy rozwój sprzętów elektronicznych znacząco przyspieszył, wysoce problematycznym zagadnieniem dla sądów stała się kwestia utrwalania przebiegu posiedzeń sądowych przez strony i uczestników postępowania. Rozwiązanie, które zostało przed laty przyjęte, w najbliższym czasie ulegnie zmianie.
Stan prawny do dnia 06 listopada 2019 r.
De lege lata zagadnienie utrwalania posiedzeń sądowych przez strony i uczestników postępowania reguluje art. 1621 k.p.c. Zgodnie z jego brzmieniem sąd na wniosek strony wyraża zgodę na utrwalanie przez nią przebiegu posiedzenia za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk, jeżeli nie stoi temu na przeszkodzie wzgląd na prawidłowość postępowania. Przepis ten wyraźnie normuje tryb wnioskowy rozstrzygania rzeczonego zagadnienia. Sąd bowiem nie tylko musi mieć świadomość co do tego, że strona lub uczestnik postępowania nagrywają posiedzenia, ale także musi wyraźnie wyrazić na to zgodę. Nagrywanie posiedzenia mimo brak zezwolenia sądu może powodować skutki porządkowe – z zastosowaniem pieniężnej kary porządkowej włącznie. Jednocześnie zwrócić należy uwagę na to, że utrwalanie posiedzenia za zgodą sądu udzieloną w trybie art. 1621 k.p.c. może następować tylko za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk.
Stan prawny od dnia 07 listopada 2019 r.
W dniu 07 listopada 2019 r. art. 1621 k.p.c. zostanie zastąpiony przez art. 91 k.p.c. W myśl § 1 nowej regulacji nie jest wymagane zezwolenie sądu na utrwalanie przez strony lub uczestników postępowania przebiegu posiedzeń i innych czynności sądowych, przy których są obecni, za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk. Z kolei art. 91 § 2 k.p.c. stanowi, że strony i uczestnicy postępowania uprzedzają sąd o zamiarze utrwalenia przebiegu posiedzenia lub innej czynności sądowej za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk. Jak więc widać zmianie uległ przede wszystkim tryb rozwiązywania kwestii nagrywania. Do tej pory wymagana zgoda sądu zostaje zastąpiona wprost ujętym w przepisie obowiązkiem notyfikacji. Oznacza to, że strona lub uczestnik postępowania muszą powiadomić sąd o zamiarze utrwalania dźwięku przed podjęciem tego działania. Wydaje się, że także w przypadku naruszenia obowiązku z art. 91 k.p.c. możliwe winno być nałożenie kar porządkowych.