Dziedziczenie długów a Zakład Ubezpieczeń Społecznych
31/10/2018Warto pamiętać o zmianach w przedawnieniu roszczeń
11/12/2018Pewną tradycją jest, że wraz z nadejściem Nowego Roku wchodzą w życie różnego rodzaju zmiany prawa. Nie inaczej będzie w przypadku 1 stycznia 2019 roku. Można by wskazać szereg ustaw, które zaczną obowiązywać właśnie od tego dnia, np. – często dyskutowana w mediach – nowela przewidująca przekształcenie z mocy prawa użytkowania wieczystego we własność. Natomiast praktycznie nikt nie zauważa, że w Nowym Rok poważnie zmienią się zasady obliczania kosztów komorniczych, co będzie miało poważny wpływ także na sytuację wierzycieli.
Nowy Rok – nowa ustawa
30 marca 2018 roku zakończył się kilkunasto-miesięczny proces legislacyjny nowej ustawy o kosztach komorniczych, która wejdzie w życie właśnie 1 stycznia 2019 roku. Co prawda w jego toku kształt regulacji zmieniał się kilkukrotnie, jednak podstawowe założenia nowego aktu pozostały stałe: ujednolicenie i uproszczenie zasad regulowania kosztów postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez komorników sądowych. Oczywiście najczęściej obciąża się nimi dłużnika, który powinien liczyć się, że obok obowiązku spłaty swojego zobowiązania będzie musiał pokryć koszty samej egzekucji. Jednak nowa ustawa wprowadza w tej kwestii istotny wyjątek, określony w jej art. 29.
Komornikowi kasa się musi zgadzać
Na mocy tego przepisu, w przypadku umorzenia postępowania, komornik zyska prawo pobrania od wierzyciela opłaty w wysokości 150 złotych. Opłata ta będzie podlegać zmniejszeniu o sumę opłat egzekucyjnych ściągniętych i obciążających dłużnika. Analiza nowej ustawy prowadzi do wniosku, że właściwie tylko uzgodnienie z dłużnikiem sposobu i terminu spłaty zobowiązania oraz dobrowolne spłacenie przez niego długu (w obydwu przypadkach w ciągu miesiąca od dnia doręczenia dłużnikowi informacji o wszczęciu egzekucji) uwalnia wierzyciela od obowiązku zapłaty 150 złotych. Przy okazji warto wspomnieć, że sporo może kosztować wierzyciela podanie we wniosku o rozpoczęcie egzekucji osoby niebędącej dłużnikiem – w takich sytuacjach komornik naliczy opłatę w wysokości 10% egzekwowanego świadczenia. Wbrew pozorom, w pewnych okolicznościach, nie trudno popełnić taki błąd.