Zator dłużniczy, przedsiębiorco jak możesz tego uniknąć?
25/09/2018Planowane zmiany w Kodeksie pracy
28/09/2018Zgodnie z prawem wierzyciel to podmiot, który ma prawo żądać od dłużnika spełnienia określonego świadczenia, a więc działania lub zaniechania. Mówiąc prościej, wierzyciel może po prostu domagać się wypełnienia umowy łączącej go z dłużnikiem. Niestety w praktyce realizacja tego uprawnienia bywa bardzo trudna, zwłaszcza w sytuacji, kiedy dłużnik robi wszystko, aby nie wypełnić swoich obowiązków. W takich sytuacjach każdy wierzyciel powinien pamiętać, jakie ma prawa.
Przede wszystkim egzekucja
Ustawodawca przewidział bardzo wiele możliwości przymuszenia dłużnika do spełnienia świadczenia. Jedną z podstawowych jest wszczęcie wobec niego egzekucji komorniczej. Jednak jej rozpoczęcie przeważnie musi zostać poprzedzone wygraniem sprawy przed sądem. Stąd też najczęściej procedura ta bywa czasochłonna. Na szczęście proces cywilny, a następnie egzekucja komornicza to nie jedyne środki, którymi dysponuje wierzyciel w dochodzeniu swoich praw. Może on kierować np. pisemne wezwania do zapłaty, wpisać dłużnika do Biura Informacji Gospodarczej, czy skorzystać z usług kancelarii prawnych zajmujących się odzyskiwaniem wierzytelności. Niektórzy decydują się na przekazanie takim instytucją – w zamian za odpowiednią opłatą – swoich praw. Dzięki temu wierzyciel szybko zyskuje gotówkę, a egzekucja należności staje się problemem kancelarii.
Warto pomyśleć o zabezpieczeniu roszczenia
Gdy wierzyciel zdecyduje się na rozpoczęcie procesu sądowego, musi pamiętać, że powodzenie przyszłej egzekucji komorniczej zależy przede wszystkim od tego, jaki majątek posiada dłużnik. Stąd już na etapie procesu warto skorzystać z zabezpieczenia roszczenia. Najogólniej rzecz ujmując, polega ono na podjęciu przez sąd takich działań, które zapewnią – w przypadku wygrania sprawy przez wnioskującego o zabezpieczenie – skuteczną egzekucję roszczenia. W tym celu sąd może np. obciążyć nieruchomości dłużnika hipoteką, zająć jego wynagrodzenie za pracę, czy wierzytelności z rachunku bankowego. Tak pozyskane środki przekazuje się do depozytu sądowego, a po wygranej sprawie wierzycielowi.