O windykacji słów kilka
13/09/2018Jakie prawa ma wierzyciel?
25/09/2018Jeżeli sam nie mam pieniędzy, nie mogę zapłacić komuś innemu – ta oczywista zasada świetnie wyjaśnia istotę zatoru dłużniczego. Niestety w Polsce prawdziwą zmorą przedsiębiorców są trudności w wyegzekwowaniu płatności za wykonane usługi, czy dostarczone towary. W przypadku, gdy nie otrzymują oni swoich pieniędzy, sami zaczynają mieć problemy z opłacaniem swoich kontrahentów. Tak powstaje zator płatniczy, który niejednego przedsiębiorcę doprowadził do bankructwa. Jak tego uniknąć?
Sprawdź kontrahenta
Pierwszą, podstawową metodą przeciwdziałania zatorom dłużniczym jest dokładne sprawdzenie przyszłego kontrahenta przed zawarciem z nim umowy. W tym celu można wykorzystać cały szereg powszechnie dostępnych narzędzi – informacje zgromadzone w Krajowym Rejestrze Sądowym, Biurach Informacji Gospodarczej, czy nawet w różnego rodzaju popularnych portalach społecznościowych mogą dostarczyć wielu danych świadczących o wypłacalności danego podmiotu. W tym kontekście warto skorzystać przede wszystkim z wiadomości zawartych w BIG – pozwolą one ocenić, czy kontrahent zalega już z jakimiś płatnościami. Dobrym pomysłem jest także sprawdzenie, czy klient regularnie płaci swoje podatki – można zażądać od niego przedstawienia odpowiedniego zaświadczenia z Urzędu Skarbowego. Jakiekolwiek wątpliwości związane z takimi informacjami powinny być ostrzeżeniem przed zawarciem umowy.
Nie zwlekaj z windykacją
Jednak niekiedy nawet najbardziej wszechstronne sprawdzenie potencjalnego kontrahenta, nie daje stu procent gwarancji jego uczciwości. Stąd w przypadku, gdy opóźnia się on z płatnością, należy jak najszybciej podjąć czynności windykacyjne. Oczywiście nie musi to oznaczać natychmiastowego wkroczenia na drogę postępowania sądowego, jednak im szybciej wierzyciel rozpocznie egzekucję swoich należności tym dla niego lepiej. Najlepiej rozpocząć od mało kosztownych i czasochłonnych środków, takich jak np. wezwanie do zapłaty. Jednak jeżeli nie przyniosą one rezultatu koniecznym stanie się rozpoczęcie postępowania sądowego.