Dłużnik nie może pozbywać się swojego majątku
08/07/2019Nie zawsze można skorzystać z zarzutu przedawnienia
16/09/2019Praktycznie powszechne jest przekonanie, że wszystko co należy do małżonków stanowi ich wspólną własność, z której z powodzeniem można egzekwować długi zaciągnięte nawet tylko przez jednego z nich. Stąd wielu wierzycieli nie dba o to, aby np. podpisać umowę z obydwojgiem małżonków, myśląc, że oświadczenie jednego z nich spokojnie wystarczy do egzekucji z przedmiotów wchodzących w skład majątku wspólnego. Nic bardziej mylnego – stąd warto poznać zasady dotyczące egzekucji z majątku wspólnego.
Co na to Kodeks rodzinny i opiekuńczy?
Kodeks rodzinny i opiekuńczy jednoznacznie stanowi, że wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku wspólnego, wtedy, gdy zobowiązanie zostało zaciągnięte za zgodą drugiego małżonka. To z kolei oznacza, iż bez takiej zgody tego typu egzekucja – co do zasady – jest niedopuszczalna. Co prawda ustawodawca przewidział kilka wyjątków od tej zasady, jednak w praktyce nie są one zbyt często stosowane i nie dotyczą całości masy majątkowej wchodzącej w skład ustawowej wspólności małżeńskiej, ale jej poszczególnych składowych, np. pobranego wynagrodzenia za pracę. Nie oznacza to jednak, że wierzyciel nie ma żadnych możliwości rozszerzenia egzekucji o przedmioty bądź prawa objęte wspólnością małżeńską.
Jednak majątek wspólny można podzielić
Ustawodawca przyznał wierzycielowi – w sytuacji, gdy ma roszczenie tylko wobec jednego z małżonków – prawo żądania podziału majątku wspólnego przez sąd. Warunkiem skorzystania z tego prawa jest uprawdopodobnienie, iż zaspokojenie jego roszczenia wymaga takiego podziału. Stąd wierzyciel musi wskazać, że inny sposób egzekucji, niż tylko z składników majątku wspólnego jest po prostu niemożliwy. Poza tym wierzytelność musi zostać stwierdzona tytułem wykonawczym, a więc w praktyce trzeba wcześniej przeprowadzić cały proces cywilny – aż do jego prawomocnego zakończenia. Unormowania te mają niezwykle duże, praktyczne znaczenie – tym bardziej, że ustawowa wspólność majątkowa jest w Polsce najpopularniejszym ustrojem majątkowym.